DSC 9837m1

Samo życie, czyli Andrzej Zawada o alpinizmie

Ilość wyświetleń: 50138 - Dodano: niedziela, 05 lutego 2012 09:46

Samo życie, czyli Andrzej Zawada o alpinizmie

Nie sądzę, żeby alpiniści ustawicznie zajmowali się rozważaniami na temat sensu wspinania

[Andrzej Zawada]

     

Po prostu lubią się wspinać, robią to spontanicznie, ciesząc się przeżyciami, które dają im satysfakcję i zadowolenie. Ale jestem przekonany, że każdy z nich ma chwilę zadumy, czy warto ? I na swój sposób zmaga się z odpowiedzią na to trudne pytanie. (...) Uważam, że potrzeba wspinania tkwi głęboko w naszej psychice.

     

(...) Pokonać nieosiągalne, to odwieczne wyzwanie. Ale po co szukać tak głębokiego uzasadnienia dla alpinizmu? Wystarczy, że dla jednych będzie to realizacja sportowego celu, a dla drugich po prostu przyjemność lub szukanie wolności jakiej brak im w życiu. Cokolwiek będzie się myśleć o alpinistach, uważam, że są to w większości ludzie ciekawi i nieprzeciętni.

    

(...) Przez całą moją działalność górską traktowałem alpinizm, jako sport i to sport wyczynowy związany z dużymi ambicjami uzyskiwania wyników, choć na szczęście alpinizm nie jest tylko sportem. Jest to działalność niezmiernie bogata, tyle ma różnych stron, tyle różnych znaczeń dla poszczególnych alpinistów. Jest tak po prostu jak życie. Jest to właściwie samo życie

    

[Andrzej Zawada]

|źródło: andrzejzawada.pl

     

     

Zobacz także: "Lider", krótki film o Andrzeju Zawadzie na podstawie książki Ewy Matuszewskiej