banerek 2018 m

Kolosy 2013. Znamy laureatów

Ilość wyświetleń: 12501 - Dodano: niedziela, 09 marca 2014 15:18

Kolosy 2013. Znamy laureatów

Kapituła Kolosów ogłosiła nazwiska laureatów nagród za dokonania roku 2013. Kolosy otrzymali: Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz (Alpinizm), Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy (Podróże), Michał Kozok (Wyczyn roku), Ryszard Wojnowski z załogą (Żeglarstwo) i Marcin Gala (Eksploracja jaskiń). Już wcześniej poznaliśmy laureata Super Kolosa, którym został prof. Krzysztof Birkenmajer. Nagroda im. Andrzeja Zawady dla braci Gontarzy i Piotra Zaśko


Pełna lista laureatów i wyróżnionych podczas Kolosów 2013:

(wersja do druku => PDF)



Galeria zdjęć z finału => ZOBACZ







S U P E R K O L O S


prof. Krzysztof Birkenmajer



A L P I N I Z M 2 0 1 3


KOLOS za wytyczenie linii „Bushido” na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata:

Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz


WYRÓŻNIENIE za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii:
Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Andrzej Sokołowski



P O D R Ó Ż E 2 0 1 3


KOLOS za 9-letni rejs dookoła świata katamaranem „Wyspa Szczęśliwych Dzieci”, przełamywanie barier, łamanie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi się wiązać z codziennymi rygorami życia na brzegu:
Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy


WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Aztorin Expedition” do Kamerunu:
Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki


WYRÓŻNIENIE za podróż motocyklem przez Himalaje:
Witold Palak i Adrian Palak



W Y C Z Y N R O K U 2 0 1 3


KOLOS za wyprawę „Ameryka Południowa siłami natury”:

Michał Kozok


WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Karpackie wyzwanie”:
Wojciech Stolarczyk, Krzysztof Mroszczak, Szymon Pietrowski


WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Na krańce świata” – rowerowy trawers Andów:
Agnieszka i Mateusz Waligórowie


WYRÓZNIENIE za wyprawę „12 milionów kroków”:
Łukasz Supergan



Ż E G L A R S T W O 2 0 1 3


KOLOS za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami:

Ryszard Wojnowski i załoga jachtu „Lady Dana 44”


WYRÓŻNIENIE za inspirujący rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5-metrowym jachcie „Lilla My”, najmniejszej jednostce żaglowej pod polską banderą, która przepłynęła tę trasę:
Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak



E K S P L O R A C J A J A S K I Ń 2 0 1 3


KOLOS za połączoną z ekstremalnym nurkowaniem eksplorację jaskini J2 w Meksyku:

Marcin Gala


WYRÓŻNIENIE za eksplorację jaskiń w Chinach:
Wyprawa Centralna Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowana przez Andrzeja Ciszewskiego


WYRÓŻNIENIE za udział w eksploracji systemu jaskiniowego Huautla w Meksyku:
Mirosław Kopertowski


WYRÓŻNIENIE za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji:
Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy


N A G R O D A I M. A N D R Z E J A Z A W A D Y 2 0 1 3


Nagroda wraz z grantem 15 tys. zł ufundowanym przez Prezydenta Gdyni na realizację wyprawy, której celem jest dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy:
Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko



N A G R O D A D Z I E N N I K A R Z Y


Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski, Michał Rogacki
za relację z wyprawy „Aztorin Expedition” do Kamerunu.


N A G R O D A  I M. P A W Ł A  E.  S T R Z E L E C K I E G O


Agata Kochaniewicz, Robert Rydzewski, Kinga Sielicka



G R A N D P R I X W Y S T A W Y F O T O G L O B


Jakub Rybicki
za zdjęcie „Lodowy niszczyciel mózgu”



N A G R O D Y P U B L I C Z N O Ś C I


Za najlepszą prezentację 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów:
Michał Kozok, „Ameryka Południowa siłami natury”


Za najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob:
Oktawia Kromer, „Przy wodospadzie”



Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!